Till Vetlanda kommun startsida
 | Translate

Synpunkter & klagomål

Om du eller ditt barn har svårigheter i skolan eller förskolan är den snabbaste vägen till lösning oftast att ta kontakt med skolan eller förskolan direkt.

Prata med skolan först
  1. Prata med läraren först.
  2. Om du inte får hjälp av läraren bör du prata med skolans rektor eller förskolechef som har det övergripande ansvaret för skolan och förskolan.

Synpunkt Vetlanda


Du kan också använda vårt synpunktshanteringssystem – Synpunkt Vetlanda.
  • Inom två arbetsdagar får du en bekräftelse från oss med besked om vem som är handläggare.
  • Inom tio arbetsdagar får du svar på hur sakfrågan hanteras. Under semesterperioden kan det ta något längre tid.

En förutsättning för respons på din synpunkt är att du anger kontaktuppgifter. Vill du vara anonym får du inget svar.

Göra en anmälan till Skolinspektionen


Alla har rätt att göra en anmälan till Skolinspektionen och Barn- och elevombudet. På Skolinspektionens webbplats kan du läsa mer om vad du kan anmäla och vad du bör tänka på innan du gör en anmälan.

Direktkontakt

Jonny Palmkvist
Skolchef
Barn- och utbildningskansliet, Barn- och utbildningsförvaltningen
Telefon: 0383-972 70, 072-502 72 99
jonny.palmkvist@vetlanda.se

Tyck till om kommunen - Synpunkt Vetlanda

Senast uppdaterad: 2012-08-29

Dela:

Vetlanda kommun, 574 80 Vetlanda

besöksadress: Stadshuset, Storgatan 1, Vetlanda
telefonväxel: 0383-971 00 (vardagar klockan 8.00-16.30)
Orgnummer: 212000-0571