Tillväxt Vetlanda  - ett projekt med Vetlandas bästa som mål

Tillväxt Vetlanda ska med samordnande resurser öka Vetlandas attraktionskraft.
Tillväxt Vetlanda jobbar bland annat för ett attraktivt centrum.
Tillväxt Vetlanda har varit igång i ett år. Mycket har hänt och mer ska hända. Cecilia Hjort, som är ny projektledare berättar att man jobbar på alla fronter för att nå de uppsatta målen.

Olika arbetsgrupper


– Det finns fem olika arbetsgrupper i projektet, säger Cecilia. En grupp handlar om etablering till exempel. Här jobbar vi för att bredda butiks- och restaurangutbudet, förtäta handeln i centrum och jobba för ännu bättre samverkan mellan centrumhandeln och den externa.

Det finns också en centrumplangrupp, som arbetar med torgets utformning och trafikfrågor, en miljö- och trygghetsgrupp som har till uppgift att skapa trygga mötesplatser och samverka för en hel och ren stad. Dessutom finns en samordnings- och marknadsföringsgrupp och en evenemangsgrupp.

I samtliga grupper sitter representanter för kommun, näringsliv, handel och fastighetsägare. Grupperna träffas med jämna mellanrum och arbetet går framåt på alla områden.

– Min uppgift är att finnas med och marknadsföra projektet och dess framfart, säger Cecilia Hjort. Det händer mycket och det är viktigt att vetlandaborna känner sig informerade och delaktiga i arbetet.

Övergripande mål


Med samordnade resurser ska projektet öka Vetlandas attraktionskraft.

Projektets övergripande mål är följande:
Vetlanda kommun ska vara en attraktiv plats att bo och verka i, samt att besöka genom:

  • Ett rikt kultur- och föreningsliv med nöjen och evenemang
  • Trygga och attraktiva mötesplatser för alla åldrar
  • Att generera ökad handel
  • Att utveckla och skapa nya investeringar i fastighetsbeståndet

 

Mycket är på gång


Tillväxt Vetlanda har mycket på programmet under året. Bland annat ska en ny webbportal publiceras, som marknadsför Vetlanda.

– Vi ska också ha en brottsförebyggande dag på Bibliotekstorget lördagen den 5 maj, säger Cecilia Hjort. Dessutom ska vi fortsätta att samordna aktiviteter och evenemang på stan samtidigt som vi jobbar med utbudet av shopping och restauranger.

Välkomnande infartsskyltar till Vetlanda är en annan sak som projektet håller på att titta på.

– Dessutom jobbar vi tillsammans med kommunen med centrumplanen, som ska presenteras senare under 2012, säger Cecilia. Det känns spännande och förväntansfullt att jobba med Tillväxt Vetlanda!

Senast uppdaterad 2012-02-06
Dela:

Direktkontakt

Cecilia Hjort
Nuvab, Tillväxt Vetlanda
Telefon: 0383-594 92, 073- 510 61 09
cecilia@nuvab.se
Tyck till om kommunen - Synpunkt Vetlanda
Vetlanda kommun, 574 80 Vetlanda
besöksadress: Stadshuset, Storgatan 1, Vetlanda
telefonväxel: 0383-971 00 (vardagar klockan 8.00-16.30)
Orgnummer: 212000-0571